Cuma, Nisan 20

Müzeler ve Yaz Saati Uygulaması

İşimin bir parçası ya da ek işlerimin en keyiflisi diyelim, kesinlikle konuklarımıza İstanbul'u gezdirmek. Son zamanlarda ayağımı dışarı atamasam da en kısa zamanda bir organizasyon yapma hevesindeyim. Hazır müzelerle ilgili değişiklik var mı diye kontrol ederken İstanbul'da bazı müzelerde yaz uygulaması başlamış, onun haberini verebilirim size. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı, Tarihi Yarımada bölgesinde bulunan Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde yaz saati uygulaması kapsamında kapanış saatleri uzatıldı. Açılış ve kapanış saatleri 09.00-19.00 olarak belirlenen uygulama, ekim ayına kadar devam edecek. Fotoğraf "Kolombiya" gezi arşivimden, İstanbul. Daha sonra burada Türk ve İslam Eserleri Müzesin'de çektiğimiz bir videoyu paylaşacağım;) Bir hatırlatma daha; hatta dilerseniz bir müze karta buraya tıklayarak sahip olabilirsiniz, tüm şartlar, kullanabileceğiniz yerler bu sitenin içinde mevcut ve detaylı bir şekilde anlatılıyor, aldığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olan bu kartlar 30 TL.

 

Pazartesi, Nisan 2

Akıllı Telefonlardaki Tercihiniz?

Araştırmalarıyla özellikle bilgisayar ve mobil cihaz pazarının nabzını tutan  International Data Corporation (IDC) , bu kez dünyadaki kişisel bilgisayar ve akıllı cihaz sayısının 1 milyara dayandığını bildirdi. Rapora göre cihazların yarısını cebimizdeki  akıllı telefonlar oluşturuyor. Bu haberin kaynağı için en sevdiğim sitelerden birine gitmek için tık tık. Akıllı telefonlar hayatımın önemli bir parçasını oluşturuyor, hatta en yakın iş arkadaşım, cüzdanımdan önce çantama atmam gereken eşyam, parçam olmuş durumda, özellikle ofis dışında ise kurtarıcım ama hangisini seçmek gerektiği konusu bana kalırsa tamamen işinizin içeriği ile ilgili. Mesela çok hızlı bir mail trafiğiniz varsa Blackberry'nin "push mail" özelliği öne çıkıyor, yazma konusunda ise klavyesinin olması büyük avantaj, bbm ile sınırsız konuşma ve hızlı iletişim sağlama gücü ücretsiz, ancak internette search yapıyorsanız ve bunun gerçekten hızlı olması gerekiyorsa ben tercihimi IPhone'dan yana kullanıyorum. Blackberry flash player'ı desteklemiyor, yani bir çok videoyu izleyemiyorsunuz, eğlenceli bir telefon olmadığı kesin ama tam iş için diyebiliriz, ne dersiniz? Bu arada IPhone'nun resim ve video kalitesi ve hızı tartışılmaz. Belki en çok işinizin niteliğine göre seçim yapmanız gerkiyordur. Benim asistanlık yaparken kullandığım telefonun markası ise gelen maillerdeki soruların başını oluşturuyor. Şöyle ki ben her ikisini de kullanıyorum, iki telefonum var ve iş durumuma göre IPhone ya da Blackberry kullanıyorum, birisini seç derseniz application'larını düşününce, online check in, uçak-tren vb. bilet alınması, mail order formları vb. için tercihim IPhone olurdu. Siz hangi akıllı telefonu elinizden düşür müyorsunuz?

Pazar, Nisan 1

Okurken

Şu anda Walter Isaacson tarafından Steve Jobs’ın kendisiyle tam işbirliği içinde yazılmış ilk ve tek biyografisini okuyorum hatta yarılamış sayılırım. Kitabı okurken bir çok yerin altını çizdim, bitmek bilmeyen enerjisine, zekasına, inancına ve yenilmemiş olmasına hayran kaldım. İlham verici bu kitabı okumanızı tavsiye ederim, kitabı bitirdiğim zaman altını çizmiş olduğum yerleri yine bu yazının altına ekleyeceğim, şimdilik bir sayfayı paylaşmak istiyorum, kitap hakkında daha çok bilgi için tık tık; Haftaya başlangıç için; motive edici, gerçekçi, azimli bir kitap, hoşuma giden empatiye gerçekten önem verilmiş olması ki sanırım iş akışındaki bir çok problemi çözebilecektir, ne dersiniz? Bu hafta kısa notlarla burada olabileceğim, görüşmek üzere, iyi haftalar, uyanmamış olanlara küçük bir kahve dosyası hazırladım, pinterest'ta;) Sevgiler...