Pazar, Şubat 19

LinkedIn

Linkedin çalışanlar, iş arayanlar ve işverenlerin profesyonel anlamda kullanımı amacıyla tasarlanmış bir sosyal ağ sitesidir. Başka bir ifadeyle LinkedIn’i “link” yani bağlantı oluşturma sitesi olarak da düşünebilirsiniz. Bu siteyi kullanırken aynen Facebook’ta olduğu gibi arkadaş edinebilecekken aynı zamanda meslekdaşlarınızla bağlantı kurup iletişime geçebilirsiniz. linkedin’de arkadaş bulmak için adres defterinizdeki e-mail adreslerinizi taratıp, defterinizde bulunanlardan Linkedin hesabı olanlarla iletişime geçebilirsiniz.
Linkedin Ne İşe Yarar
  • LinkedIn vasıtasıyla;
  • İş başvuruları yapabilir
  • Yapmış olduğunuz sunumları ve okumuş olduğunuz kitapları paylaşabilir
  • Kişisel blogunuzun reklamını yapabilirsiniz.
Linkedin kimi özellikleri ücretsiz olarak kullanıcılarına sunarken kimi özellikler için kullanıcılarından para talep ediyor. Ücretsiz olarak, profilinize kimin baktığını ve dünya üzerindeki tüm kullanıcıların profillerini görebilirken, paralı olan üyelik hesabına geçerek yapabilecekleriniz arasında;
  • Bağlantınız olmayan kişilerle mesajlaşmak,
  • Nitelikli arama filtreleri oluşturmak ve otomatik arama sonuçlarını göndermek,
  • Profilleri klasörlere kaydetmek,
  • Her hangi bir profile not düşmek veya o profilin ilgilisiyle iletişime geçmek bulunuyor.
Yukarıda sayılan imkanlaran faydalanmak için aylık 25 dolardan başlayan bir ücretle bu servise üye olmanız gerekiyor.

Ayrıca, Linkedin’de bilgi ve görüş alışverişi amacıyla soru sorup konunun uzmanlarından cevaplar edinebilirsiniz. Benzer şekilde, başkalarının sorularına cevap vererek konuyla ilgili bilgi ve tecrübenizi göstermeniz mümkün. Cevaplarınız beğenildiğinde ise tecrübe puanınız artmakta ve bu şekilde sektördeki insanların dikkatini çekmektesiniz.

Linkedin Nasıl Kullanılır

Linkedin’e üye olmak sanıldığı kadar zor değil. doc veya pdf uzantılı özgeçmişinizi (CV) kopyala yapıştır yaparak kolayca profilinize yükleyebiliyorsunuz. Kuracağınız ağın bağlantılarını da sakın tek tek eklemeye çalışmayın. Bunun için kullanımş olduğunuz e-posta hesabındaki kontak listelerini talimatları takip ederek kolayca Linkedin’e yükleyebilirsiniz.

Gruplara üye olarak, sizin de ilginizi çeken konular hakkındaki forumlara katılabilir, bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz. Ben kendi hesabımda, ilgimi çeken gruplara üye olurken, her ülkenin ya da şehrin sekreter/asistan gruplarının olduğunu gördüm ve birçoğuna üye oldum, gün içinde bir çok konuda dünyanın her yerinden farklı deneyimler yaşayan asistanlar ile fikir alış verişinde bulunmaya başladım. Benim kolaylıkla çözüm bulabildiğim bir işi, çok daha çabk yapabilme yöntemleri gibi şeyler öğrenerek, çalışırken öğrenmeyi sağlayan harika bir kaynak bulmuş oldum. Bunun üzerine bende Yönetici Asistanları & Türkiye grubunu kurdum. Web sitesi olarakta Ofishane'yi işe aldım;) Ne dersiniz buradan beni okurken, LinkedIn'den tüm Yönetici Asistanları olarak deneyimlerimizi paylaşmaya, sıkça karşılaştığımız sorunları ya da kolaylıkları beraber paylaşmaya?
LinkedIn nedir; Kaynak için tık tık, ayrıca hayatı kolaylaştıran  pratik bilgileri bulmanız da cabası;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sende Yaz!